Ekonomi

ABD yeni COVID-19 oral ve nazal aşı çalışmalarına fon sağlıyor

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı (HHS), ağızdan veya burun spreyi olarak uygulanan COVID-19 aşılarının orta aşama denemelerini desteklemek için 500 milyon dolara kadar önemli bir mali taahhütte bulunduğunu açıkladı. Bu hamle, Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu’nun (BARDA) rehberliğinde COVID-19 enfeksiyonlarına karşı gelişmiş ve kalıcı savunma sağlayan yeni nesil aşı ve tedavilerin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan 5 milyar dolarlık kapsamlı bir girişim olan NextGen Projesi’nin bir parçasıdır.

HHS’nin ayrılmaz bir bileşeni olan ve şirketlere halk sağlığı acil durumları için tıbbi ürünler yaratma konusunda yardımcı olan BARDA, bu yenilikçi aşı formlarının araştırılması ve geliştirilmesi için çeşitli şirketlere önemli miktarda fon tahsis etmiştir. Özellikle NASDAQ:VXRT’de listelenen Vaxart’a, oral COVID-19 aşı adayının incelenmesi için 453 milyon dolara kadar fon sağlandı. Bu haberin ardından Vaxart’ın hisse senedi fiyatı yükseldi ve piyasa sonrası işlemlerde 1,78 dolardan kapandı.

Ayrıca, iki özel şirket olan Castlevax ve Cyanvac’a, intranazal aşı adaylarını ilerletmek için sırasıyla yaklaşık 34 milyon dolar ve 40 milyon dolar tahsis edildi. Bu denemelerin her biri 10.000 gönüllüyü kapsayacak ve FDA tarafından halihazırda onaylanmış olanlara kıyasla araştırma aşılarının etkinliğini ve güvenliğini değerlendirecek.

HHS, etkinliğine rağmen SARS-CoV-2 virüsü için birincil giriş noktaları olan ağız, burun ve bağırsak gibi mukozal bölgelerde güçlü bir bağışıklık tepkisine neden olmayan mevcut kas içi COVID-19 aşılarının sınırlamalarını vurgulamıştır. Bu denemeler için sağlanan finansman, bu boşluğu gidermek ve ülkenin COVID-19’a karşı hazırlığını artırmak için stratejik bir çabayı temsil ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu