Haber

Ali Koç’tan Aziz Yıldırım’a ‘Fenerbahçe Koçspor oldu” yanıtı

Süper Lig’de sezonu ikinci sırada tamamlayan Fenerbahçe’de genel kurul yarışı sürüyor.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulüp üyeleriyle bir araya geldi. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen organizasyona çok sayıda genel kurul üyesi katıldı.

Zor bir dönemde göreve geldiklerini söyleyen Koç “Geldiğimizde 1 hafta içinde 17 milyon euro ödemek zorundaydık. 612 milyon euroluk borç yükümüz vardı. 2018 yılında göreve geldiğimizde, Sayın Aziz Yıldırım, ‘Fenerbahçe batmış’ dedi. Futbolun amiri UEFA’nın dediği gibi finansal açıdan Avrupa’nın en kötü kulübüydük, açıklanan raporun kapağında bulunuyorduk. Biz biliyorduk ama bu kadar kötü olduğunu bilmiyorduk. Sayın Aziz Yıldırım ‘Biz kulübü bakkal gibi yönetiyoruz.’ demişti, bakkal bile daha iyi yönetilir. Tüm bu etkenlere rağmen faaliyetleri sürdürüp kaynak oluşturarak, finansal açıdan gemiyi doğru istikamete çevirdik. Tünelin sonundaki ışığı artık görebiliyoruz” diye konuştu.

‘HERKESİ YENDİK, SİSTEME TAKILDIK’

Fenerbahçe’nin geride kalan sezonda herkesi yendiğini ancak sisteme takıldığını savunan Koç, “Biz gelene gidene 3-5 atarken, rakibimizin tek farkla kazandığı maçlarda nasıl itildiğini hatırlayın. Hakem seminerinde sızdırılan videoyu hatırlayın” dedi.

‘SANKİ KOÇ’UN PARASI HARAM’

Aziz Yıldırım’ın “Fenerbahçe Koçspor oldu” açıklamasına tepki gösteren Ali Koç şöyledevam etti: “Sanki Koç’un parası haram. Koç’un sponsorlukları yüzde 35-40 seviyesinde. Şimdi atıyor, daha iyi sponsorluklar getirecekmiş. O zaman niye getirmedin. ‘Benim tek kuruş alacağım yoktur’ dedim. Bu alacağın neden bilançoda durduğunu da anlattım. Çıkmış tehdit ediyor. Biz kasa kolaylığı sağlandığı için sizi mahkemeye vermeyerek hata etmişiz. Fenerium sayenizde uçuyor. Milyonlarca taraftarla uçuyor. 2018’de 22 milyon euro ciro yaparken şimdi 47 milyon ciro yaptı. O zaman 5 milyon euro kar varken, şu anda 27 milyon euro kar var. Yarım milyon forma sattık. İnşallah şampiyon olunca 1 milyon formayı görürüz.”

‘KULÜP TARİHİNİN RÜYA TAKIMINI KURACAĞIZ’

Fenerbahçe’nin ekonomik anlamda güçlü durumda olduğunu aktaran Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık geldiğimiz noktada Finansal Fair-Play kriterlerine takılmıyoruz, daha büyük adımlar atabilecek cesaret ve gücümüz var. İşte o yüzden Mourinho bugün Fenerbahçe’de. Bütün bütçemizi elbette hocamıza harcamadık. Göreceksiniz hocamızın bütçesine çok fazla sporsor olacak. Gönülden davranan Fenerbahçeli iş insanları olacak. Mourinho ‘Her sene bulduğunuz 4 sponsorun marka yüzü olurum’ dedi. Diğer sponsorlar bu olacak. Kuvvetli bir yönetimimiz var. Takımımız güçlü. Takımımızın başarısı yadsınamaz. Her şeyi yendik, sistemi yenemedik. Yapacağımız takviyelerle Fenerbahçe tarihinin rüya takımını kuracağız. Belki bu takım 99 puan almayacak ama bu takım şampiyon olacak. Hayal tüccarlığı yapmadığımızı son kadromuzla gördünüz. Ama yakın zamanda çok daha net göreceksiniz.”

’10 YILIN ACISINI ÇIKARACAK’

Jose Mourinho’nun dünyanın en iyi teknik direktörlerinden biri olduğunu anlatan Ali Koç, şöyle devam etti: “Mourinho’nun gelişine, bu yönetimin 10 yılın acısını çıkarmak için neler yapacağını görmek gözüyle bakın. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 5 hocasından birisi, lider, çok büyük işler yapacak. Sayın Acun Ilıcalı’nın dediği gibi, şimdiden ailemizin parçası oldu. Mourinho transferi sadece rakiplerin değil, Sayın Aziz Yıldırım’ın da dengesini bozmuş olacak. Kendisi başkanken herkesi tehdit ederdi. Son 6 senede ise Fenerbahçe Kulübünü tehdit etmeye başladı. En son ‘Menajere açıktan para verdiniz.’ diyor. Bugün de diğer yöneticisi çıkmış, ‘Biz menajeri biliriz.’ diyor. Jorge Mendes’le ne dertleri var diye baktık. Meğersem adama borç takmışlar. Bruno Alves transferinden 2014 yılında ödenmemiş, mahkemelik olmuş borcu biz ödedik. Bir sürü gayrimenkulun de alım rakamlarını biz ödedik. Ben bunları ifade ederken çok üzülüyorum ama artık söylemem gerek. Öyle bir takım kuracağız ki şampiyonluk sözü vermek zorunda kalmayacağız. İlk adımımızı çok güçlü şekilde attık, devamı da gelecektir.”

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu