Ekonomi

Amazon Fransa’ya 1,3 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu

Amazon (NASDAQ:AMZN), Fransa’daki operasyonlarına 1.2 milyar Avro’nun (1.3 milyar $) üzerinde yatırım yapmayı planladığını ve Fransa’da 3,000’den fazla kalıcı istihdam yaratacağını açıkladı. Bu duyuru, Amazon’un ve GSK ve Accenture gibi diğer şirketlerin önemli yatırımlarını açıklayacağı, ülkenin bugün başlayan yıllık “Fransa’yı Seçin” etkinliğiyle aynı zamana denk geldi.

Amazon Web Services (AWS) tarafından yapılan yatırım, Fransa’da gelişmekte olan jeneratif yapay zeka sektörünü destekleyecek olan Paris bölgesindeki bulut altyapısını güçlendirmeyi amaçlıyor. Ayrıca Amazon, Auvergne-Rhône-Alpes bölgesindeki lojistik altyapısını da geliştirmeyi planlıyor. Üretken YZ’nin artan popülaritesiyle bulut hizmetlerine yönelik artan talep, Fransa’yı YZ endüstrisinde önemli bir oyuncu olarak konumlandırdı ve Meta ve Google (NASDAQ:GOOGL) gibi şirketleri ülkede YZ araştırma merkezleri kurmaya çekti.

Amazon, 2010 yılından bu yana Fransa’daki operasyonlarına 20 milyar Avro’dan fazla yatırım yaptı ve şu anda ülkede bulut ve çevrimiçi perakende işlerini kapsayan 22.000’den fazla daimi çalışanı bulunuyor. Amazon Fransa’nın ülke müdürü Frédéric Duval, yeni istihdamın daha önce 2024 yılı için duyurulan 2.000 kişilik istihdama ek olduğunu belirtti.

Yatırımın bir kısmı da Amazon’un Fransa’da 35’ten fazla tesisi içeren lojistik ağını genişletmeye yönelik olacak. Genişleme, şirketin hizmet ve çevresel ayak izini iyileştirmeye yönelik devam eden çabalarının bir parçası olarak teslimat hızlarını artırmayı ve karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu