Teknoloji

Apple’ın kabusu gerçek oluyor, Fortnite iOS cihazlarına geri dönüyor

Apple’ın App Store dışındaki üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermek zorunda kalmasının ardından Avrupa’daki iOS kullanıcıları Bu yılın ilerleyen dönemlerinde Fortnite’ı iOS cihazlarına indirebileceksiniz . Ancak bu güzel haberin sadece Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayanları ilgilendirdiğini tekrarlamadan geçmeyelim.

Epic Games ve Apple arasında devam eden App Store savaşını bilmeyenler için hatırlatalım: Epic, uygulamaya kendi ödeme sistemini ekleyerek Google ve Apple’ın mikro işlemlerden aldığı yüzde 30’luk komiteyi aşmak istiyordu. Ancak bunun karşılığında Apple, 2020 yılında Fortnite’ı iOS’tan kaldırdı.

Şimdi ise aradan geçen 4 yılın ardından Epic Games nihayet bu konuda ilerleme kaydetmeye karar verdi. Epic’in X ile ilgili açıklamasına göre Fortnite, iOS’ta ancak kendi uygulama mağazası aracılığıyla yayınlanacak.

Şu anda Fortnite’ın iOS’ta tam olarak ne zaman yayınlanacağı belli değil. Şirketin bu küçük zaferinden sonra Epic CEO’su Tim SweeneyTwitter hesabında ise Apple’ın onlarca yıldır uyguladığı Epic politikasını eleştirmekten geri durmadı.

Apple’ın iOS dışında bir kaynaktan uygulama yükleme özelliğinin gelmesiyle birlikte Epic Games gibi Apple’ın App Store üzerinden yaptığı kesintileri eleştiren birçok firma, iOS ve iPadOS uygulamalarını başka bir uygulama mağazası üzerinden Apple cihazlarına getirebilecek.

Apple, geliştiricilerin kendi uygulamaları ve uygulama mağazaları dışında uygulama yayınlamasını engelleme çabalarını sürdürürken, Fortnite’ın ABD’de ve başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmayacağı henüz bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu