Ekonomi

ATO Başkanı Baran: Gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde enflasyon muhasebesi uygulanmalı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, işletmelerin enflasyon nedeniyle çeşitli yükümlülüklerle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde enflasyon muhasebesi uygulanmalıdır.” terimini kullandı.

ATO’dan yapılan açıklamaya göre, Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, Gelir İdaresi Başkan Yardımcıları Ayşe Dilbay ve Mehmet Arabacı’nın katıldığı toplantıda, Oda’nın 68 meslek komitesinde temsil edilen sektörlerin sorunları, görüşleri ve beklentileri masaya yatırıldı. da mevcuttu.

ATO’nun Duatepe Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya ATO Başkan Yardımcıları, meclis ve komite üyeleri de katıldı.

Toplantıda konuşan Baran, işletmelerin enflasyon nedeniyle çeşitli yükümlülüklerle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde enflasyon muhasebesi uygulanmalıdır.” sözünü kullandı.

İşçi-işveren davalarına ve nitelikli eleman ihtiyacına da değinen Baran, reel sektörün kamudan alacaklarının tahsili konusunda yaşadığı sıkıntıları aktardı.

Kamunun reel sektöre rakip olarak piyasada yer almaması gerektiğini kaydeden Baran, “Devlet özel sektörle rekabet etmemelidir. Öte yandan devletin düzenleyici ve denetleyici rolü güçlendirilmelidir. serbest piyasa koşullarına ve rekabete zarar vermeden.” değerlendirmesini yaptı.

Vergi uygulamalarına ilişkin önerilerini de sıralayan Baran, KDV sistemindeki farklı oranların uygulamada bazı kısımlarda kafa karışıklığına yol açtığını kaydetti. Baran, “Aynı sektör içerisinde girdiler ve nihai ürünlerdeki KDV oranları farklılık gösteriyor. Vergilendirmede genellik ilkesine uygun tek oranlı KDV sistemi işletmelerin rekabet gücünü artıracaktır.” terimini kullandı.

Vergisini peşin ödeyenlere uygulanan iskonto oranının artırılması gerektiğine işaret eden Baran, halkın reel departmana ilişkin kararlarında esnaf ve tacir ayrımı yaptığına dikkat çekerek, iki kesim arasında bir ayrım olmadığının altını çizdi. esnafa sağlanan kolaylıklardan esnaf da faydalanmalı.

Bakan Yardımcısı Yavilioğlu, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel ekonomiyi ve dolayısıyla Türkiye ekonomisini de etkilediğini de belirtti.

Yavilioğlu, bu iki küresel faktörün ekonomi üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin de etkisiyle işlerin seyrinin değiştiğini söyledi.

haber-aglasun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu