Haber

Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Rohingya Müslümanlarının farklı ülkelere yerleştirilmesini istedi

Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mesud Bin Momen, Rohingya mültecilerin farklı ülkelere yerleştirilmesi için bir kez daha davette bulundu.

Momen, Bangladeş’in başkenti Dakka’da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile yaptığı toplantıda açıklamalarda bulundu.

Arakanlı mültecilerin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Momen, “Rohingyaları anavatanları Myanmar’a geri bildirmek veya üçüncü ülkelere yerleştirmek Rohingya krizine sürdürülebilir çözümler sunabilir.” söz konusu.

Momen, İİT ve BMMYK ortak delegasyonunu, krize sürdürülebilir bir çözüm için uluslararası temeli yinelemeye ve Rohingya anavatanlarına dönene kadar insani yardıma devam etmeye davet etti.

Öte yandan İİT Genel Sekreter Yardımcısı Tariq Ali Bakheet, “Ülkelerine dönüş, krizin nihai çözümüdür” dedi. Şeklinde, krizin analizine yönelik niyetini ifade etti.

İİT ve UNCHR’den oluşan ortak bir heyet, ay başında Bangladeş’teki Rohingya mülteci kamplarını ziyaret etmişti.

Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizlik

2012 yılında Myanmar’ın Arakan eyaletinde Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri Rohingya’ya yönelik şiddeti “etnik temizlik” veya “soykırım” olarak nitelendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu