Haber

BİLİM KURULU ÜYESİ ŞENER’DEN ‘ÜÇLÜ VİRÜS’ UYARISI

SAĞLIK Bakanlığı Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, teneffüs yollarında seyreden ‘üçlü virüs’ artışına dikkat çekerek, Bu sene maske ve aralık kurallarına uyduğumuz için 2 yıldır unuttuğumuz rinovirüs, influenza ve RSV’de tırmanış başladı. Bu tırmanış trendine henüz Covid-19 katılmadı. Aralık ayından itibaren viral hastalıklardaki tırmanış trendi devam ederse Covid-19 vakaları artacaktır dedi.

Havaların soğumasıyla birlikte grip vakalarında artış yaşanırken, son dönemde üst solunum yollarında aynı anda birden fazla virüs görülmeye başlandı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda vazifeli Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, bu durumun ‘üçlü virüs’ yahut ‘pandemi’ olarak isimlendirildiğini; influenza, rinovirüs ve RSV’nin aynı anda bulunduğunu anlattı. Prof. Dr. Şener, Sadece gripte değil her sene havaların soğumasıyla birlikte grip benzeri hastalıklarda artış oluyor. Bu sene de 2 yıldır unuttuğumuz gripte rinovirüste, influenza ve RSV’de bir tırmanış başladı. Bu tırmanış trendine şimdi Covid-19 katılmadı. Amerika ve Avrupa’daki vakalara baktığımızda onlarda da aynı şekilde başladığını görüyoruz. Covid de sonrasında bu virüslere katılıyor diye konuştu.

‘HAVALARIN DÜZGÜN GİTMESİ AVANTAJ OLDU’

Türkiye’de de beklenilenin, kasım ayından itibaren Covid-19’un tırmanışa geçmesi olduğuna dikkat çeken Prof. D. Şener, Ancak şu an öyle bir şey yaşamıyoruz. Havaların iyi gitmesi bizim için bir avantaj oldu. Aralık ayından itibaren viral hastalıklardaki tırmanış trendi devam edeceği gibi Covid-19’da da tırmanış trendi devam edecektir. Aslında bu bizim için bir avantaj zira hala grip aşısı ve Covid-19 hatırlatma dozu olmak için bir vakit dilimi var dedi.

‘TANI KOYMANIN TEK YOLU PCR UYGULANMASI’

‘Üçlü virüs’ün teneffüs ve damlacık yoluyla bulaştığını belirten Prof. Dr. Şener, Gözle görülemeyen partiküller karşı tarafa ulaşabiliyor. Bunu önlemenin tek yolu bariyer olarak maskeyi kullanma. Kapalı alanda bilhassa maske ve uzaklık tedbirlerinde dikkatli olmak gerekiyor. Asansör kullanımında, toplu taşımada kesinlikle maske kullanmak gerekiyor. Üçlü virüsü Covid-19 nedeniyle bir ortada görmeye başladık. Unuttuğumuz ve maske uzaklık üzere tedbirlere tam uyduğumuz için bu virüsler gündemde olmadı. Bağışıklık sistemi şu anda bu virüsleri tekrar hatırlıyor. Rinovirüs bizim için değerli zira uzun vakit devam edebiliyor. Burun akıntısı, geniz kuruluğu şikayetleriyle seyrediyor. Rinovirüsün 180’den fazla alt tipi var. Birini atlatıp iyileştikten sonra tekrar hasta olma ihtimaliniz çok yüksek. RSV’de bilhassa çocukluk çağında devam eden kronik öksürüklerle karşı karşıya kalıyoruz. Çok nadiren teneffüs sorunu olabiliyor. RSV inatçı öksürüklerle seyrediyor. Hastalık güzelleşirse dahi kuru öksürük nöbetleri devam ediyor. Bunlara teşhis koymanın tek yolu teneffüs yolundan alınacak PCR’ın uygulanması diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu