Yaşam

Egeli bilim insanlarından çevre öncelikli projeler

Ege Üniversitesi akademisyenleri etraf meselelerine yönelik geliştirildikleri projelerle dikkat çekiyor. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Nuri Azbar, etraf problemlerine yönelik araştırmacı olarak yer aldığı projeler TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Prof. Dr. Azbar, “Kenevir Atıklarının Entegre Enerji Üretimi Yaklaşımıyla Katı ve Gaz Yakıtlara Dönüştürülmesi” ve “Süt Sığırcılığı İşletmelerindeki Gübre Yönetimi Uygulamalarında Sera Gazı Mitigasyonunun ve Azot Dinamizminin Araştırılması” TÜBİTAK projeleri ile biyokütle gücü, hayvancılık faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan ve etraf üzerinde olumsuz tesirler oluşturan gübre kaynaklı sera gazı emisyonları hususlarında değerli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Prof. Dr. Azbar’ı ve Fen Fakültesi Kimya Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Jale Yanık’ı tebrik ederek çalışmalarında muvaffakiyetler diledi. Prof. Dr. Budak, “Çevre sorunlarına yönelik duyarlı yaklaşımından ve çalışmalarını bu doğrultuda oluşturan Prof. Dr. Nuri Azbar ve Prof. Dr. Jale Yanık hocalarımıza teşekkür ediyor, çalışmalarında başlarılar diliyorum” dedi.

“Kenevir atıkları değerlendirilecek”

Kenevir atıklarının güç üretimine dönüştürülmesi ile ilgili çalışmaları Fen Fakültesi Kimya Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Jale Yanık ile yürüttüklerini söz eden Prof. Dr. Azbar, “Biyokütleden termokimyasal ve biyoteknolojik sistemler ile biyokömür, biyohidrojen ve biyometan üzere katı ve gaz yakıtlar üzere katma pahası yüksek son eserlere dönüştürülüyor. Biyorafineri yaklaşımını içeren bu sistemlerin her birinin öne çıkan avantajlarının yanı sıra bu süreçlerin uygulanmasını kısıtlayan dezavantajları ve çevresel açıdan sıkıntılı atık son eserlerin de oluşması kelam bahsidir. Bu projede son yıllarda gündemde olan ve devlet takviyesi ile üretimine dayanak verilen hasebiyle ülkemizde kıymetli tonajlarda üretimi beklenen kenevir bitkisinin kırtık olarak tabir edilen odunsu atıklarından entegre termokimyasal ve biyoteknolojik sistemler kullanarak, her bir yolun atık çıktısının öteki bir üretim basamağının hammadde girdisi olduğu asgarî atık yaklaşımıyla katı ve gaz biyoyakıtlar elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Çalışmanın ayrıntıları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Azbar, “Bu çalışmada iki değerli yerli kenevir cinsinin atığı kullanılmaktadır. Bu kenevirlerin alanda yetiştirilmesi, hasat edilmesi, kenevir saplarındaki liflerin kırtıktan ayrılması, kırtığın parçalanması ve aşikâr periyodlarda Ege Üniversitesine ulaştırılması Karadeniz Ziraî Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen denemelerin birinci yaklaşımda, lignin içeriği yüksek kırtık farklı ön süreçlerden geçirildikten sonra kuru fermantasyon ile biyometan üretilmektedir. Biyometan üretim atıkları daha sonra ise bir termokimyasal metot olan hidrotermal karbonizasyon ile biyokömüre dönüştürülmektedir” diye konuştu.

“Sera gazı emisyonlarının düzenlenmesi sağlanacak”

Günümüzde, artan hayvancılık faaliyetleri sonucunda değerli seviyelerde ortaya çıkan ve etraf üzerinde olumsuz tesirler oluşturan gübre kaynaklı sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar da yürüttüklerini tabir eden Prof. Dr. Azbar, “Gelişmiş ülkelerde hayvancılık işletmelerinde gübre kaynaklı metan üzere sera gazı emisyonları, gerçek bedeli vermesi nedeniyle direkt ölçülmekte ve emisyonu azaltan daha aktif, etraf dostu gübre idare sistemlerini kullanmaları teşvik edilmektedir. Ülkemizde, bilhassa entansif süt sığırcılığı işletmelerinde gübre idare uygulamalarında direkt sera gazı emisyonlarının ölçümü, gübre idaresinde belirlenecek tavır ve davranışları temel alacak emisyon azaltıcı stratejilerin geliştirilmesi çalışmalarının birlikte yürütüldüğü bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Ayrıyeten, ulusal istatistiklerde verilen gübre kaynaklı sera gazı emisyonları, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) yaklaşımlarına nazaran tahminlenen bedellerdir. Bu nedenle uygulanabilir hakikat emisyon azaltma stratejilerinin geliştirilmesi için IPCC’nin yaklaşımlarındaki parametrelere ait bölgesel gerçek bilgilerin eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Baki Ünal ve grubu ile yaptığımız çalışma sera gazı emisyonlarının sıfırlanması üzere temel maksatları içeren Yeşil Mutabakata Ahenk Çerçevesi kapsamında sera gazı emisyonlarının düzenlenmesi üzere maksatlara katkı sunacak” dedi.

Prof. Dr. Azbar, bu mevzuya dikkat çekmek ismine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü katkılarıyla kendisinin ve Prof. Dr. Baki Ünal başkanlığında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde “Hayvansal Gübre Atıklarının Çevre Dostu Yönetimi” başlıklı ulusal çalıştay gerçekleştirdiklerini tabir etti

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu