Teknoloji

Elon Musk’ın yayınladığı “yalan haber”, sahibi olduğu Twitter’a takıldı

Twitter, geçtiğimiz hafta Topluluk Notları özelliğini güncelledi. Topluluk Notları, kitle kaynaklı bir moderasyon aracı olarak kıymetlendirilebilir.

Bu güncelleme ile, Topluluk Notları da artık puanlamaya tabi tutuluyor. Yani Twitter kullanıcıları bir notun yararlı olup olmadığını oylayabiliyor. Dahası, bir algoritma değişikliği ile “daha kaliteli notlar öne çıkarılacak” deniyor ve “az kaliteli notlara katkıda bulunan kullanıcıların engelleneceği” söyleniyor.

Özetle, kulapğa çok acayip gelse de, Twitter’ın kitle kaynaklı doğrulama aracı için artık bir kitle kaynaklı doğrulama aracı var. Sitenin Üründen Sorumlu Başkan Yardımcısı Keith Coleman, bir notun kalitesini belirlemek için, Twitter’ın değil, site kullanıcılarının sorumlu olacağını söylüyor.

Güncellenmiş Topluluk Notları özelliğinin sav edildiği kadar düzgün çalıştığını kanıtlamak isteyen Musk, birtakım düzmece haberler yayınlayarak “şovuna” başladı. Toplumsal medya CEO’su, CNN’e atfedilen üzerinde oynanmış bir başlık yayınladı ve akabinde yayınladığı ekran manzarası ile, yazdığının gerçek olmadığını belirten bir topluluk notu ikazını herkesle paylaştı. Musk, “eğer beni düzeltebiliyorsa, Topluluk Notları herkesi düzeltebilir” dedi.

Algoritma değişikliği duyurusu, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla başlayan ve haftalarca süren kaosun ortasında, platformun ılımlılık yeteneğini ve güvenilirliğini gösterme teşebbüsünün bir kesimi üzere görünüyor. Milyarder şirketi satın aldığından ve iş gücünün içini boşalttığından beri, birçok reklam veren, sitenin tarafına ait göstergeler bekleyerek platformdaki harcamalarını durdurmuştu.

Reklam verenler çoklukla markalarının ırkçı hakaretler, siyasi dezenformasyon, neo-Naziler üzere ögelerle ilişkilendirilmesini istemiyor. Musk’ın dizginlenmemiş bir “özgür konuşma” platformu vizyonu, reklam ortakları olabilecek kişileri korkuttu. Bu ayın başlarında yayınlanan bir rapor, Musk’ın vazifeye gelmesinden bu yana Twitter’ın en güzel 100 reklam verenin yarısının kaçtığını gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu