Haber

Eski Meslektaşlar TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ı Konuştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başına geçecek ilk kadın başkan olan ve ABD’de bankacılık mesleği ile ilgili büyük tartışmalara neden olan Hafize Gaye Erken, bugün ilk kez kameralar önünde sunum yapacak ve soruları yanıtlayacak. gazetecilerden ve ekonomistlerden. Bunun öncesinde Bloomberg’de Erkan ile ilgili yapılan analiz dikkat çekti.

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/article…

Bloomberg, Hafize Gaye Erkan’ın eski çalışma arkadaşlarıyla röportaj yaptı.

Erkan, iflas eden First Republic Bank’ın eşbaşkanıydı. Bankanın iflasına yaklaşık bir buçuk yıl kala bankadan ayrılan Erkan, ‘mali zekası’ nedeniyle 900 milyar dolarlık Türkiye ekonomisinin zor döneminde göreve geldi. Döngüsünden çıkamayan ekonomide görevden alınan başkanların ardından kendisi de eski bir Wall Street çalışanı olan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte TCMB’de göreve başlayan beşinci kişi oldu. Yıllardır düşük faiz ve enflasyon.

“Wall Street’te yükselebileceği en yüksek noktaya yükseldi.”

Bloomberg’de yer alan analizde ABD piyasalarındaki ünlü isimler Erkan’dan bahsetti.

ABD’de özel sermaye şirketi General Atlantic’i yöneten ve yaklaşık 90 milyar dolarlık varlığa sahip olan Bill Ford, Erkan’la birlikte First Republic Bank’ın yönetim kurulunda görev yaptı. Ford, Erkan’ı “Gaye kanıtlanmış bir lider” olarak tanımladı. Ford, “Başkan olarak atanması, birçok başarısının tanınmasıdır” dedi. Şimşek-Erkan grubu dönüştürücü bir etki yaratma potansiyeline sahip.

2005 yılında Goldman Sachs’ta çalışmaya başlayan Hafize Gaye Erkan’ın yöneticisi Marty Chavez, “İkimiz de Wall Street’teki insanların yeteneklerimizle insanları kucakladığı bir dönemdeydik” dedi.

Sixth Street Partners yatırım fonu başkan yardımcısı Chavez, “Birlikte çalışmaya başladığımızda, ‘Bilgisayarı açmama yardım eder misiniz’ sürecindeydik,” dedi. Son olarak, ‘Müşterilerimiz için matematik ve bilgi işlem ile gerçekten harika şeyler yapabiliriz’ konusuna geçtik. Matematik ve yazılımda iyiyiz, bu da bir yetenek” diyen Erkan, 2011 krizi sonrası işten çıkarmalar yaşanırken Erkan dahil çok az kişinin terfi aldığını kaydetti.

Eski meslektaşları, Erkan’ın “dışa dönük, zeki ve çekici” olduğunu söyledi.

First Republic’in işvereni Jim Herbert, 2014 yılında banka ekibine yatırım yöneticisi olarak dahil olan Erkan’ı, Erkan ile görüşmesinin ardından ilk olarak ekibin bir parçası olarak danışman olarak işe aldı. Kısa sürede bankanın mevduat yöneticisi ve ardından lideri oldu. 2019 yılında yönetim kuruluna katıldı. Herbert’in yerine Erkan getirilse de bir süre sonra Birinci Cumhuriyet’in bazı yönetim kurulu üyeleriyle ilişkileri bozuldu. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bankaya yakın kaynaklara göre Erkan, bankayı tek başına yönetmeye hazırdı.

Erkan, 2021’de eş CEO’luğa terfi ettiğinde, sözleşmeye ‘1 yıl sonra en üst koltuğu almazsa ödemeyi zorunlu kılan’ bir madde ekledi. Bankadan ayrıldığında 10.1 milyon dolar aldı.

Erkan’ın göreve geldiği günden bu yana beklenen faiz artışlarının düşük kalması, Erkan’ın bugün yapacağı Enflasyon Raporu 2023-3 sunumunun ilk basın toplantısında gazetecilerin ve ekonomistlerin sorularını yanıtlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu