Sağlık

Gazze Şeridi’nde salgın hastalıklar artmaya devam ediyor! DSÖ “derhal ateşkes” çağrısında bulundu!

Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze Şeridi’ne girmesi planlanan 20 yardım TIR’ı bölgeye ulaşamadı. Kaneko, “Malzemelerin yarın Gazze’ye girebileceğini umuyoruz” dedi. BM Filistin İnsani İşler Koordinatörü Lynn Hastings, BM Güvenlik Konseyi’ne bugün 20 kamyonun geçeceğini söyledi.

KİMDEN ACİL İNSANİ DURUM ÇAĞRISI!

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yapılan açıklamada, Gazze’ye akaryakıt ve sağlık malzemelerinin geçişine izin verilmesi için “derhal insani ateşkes” çağrısı yapıldı. Şifa Hastanesi, Endonezya Hastanesi ve Türk Dostluk Hastanesi’nin de aralarında bulunduğu birçok sağlık kuruluşunun hastalara hizmet vermekte zorluk yaşadığı belirtiliyor.

DSÖ, Gazze Şeridi’ndeki 6 hastanenin yakıt sıkıntısı nedeniyle kapatıldığını; “Hayati yakıt ve ek sağlık malzemeleri Gazze’ye derhal ulaştırılmazsa, elektrik kesintileri nedeniyle kritik hizmetler kapatılacağından binlerce savunmasız hasta ölüm veya tıbbi komplikasyon riskiyle karşı karşıya kalacak” dedi.

GAZZE’DE SALGIN ARTIYOR!

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref El Kudra, yaptığı açıklamada salgının bir günde çoğunluğu çocuk 3 bin 150 kişide görüldüğünü belirtti. Şikayetler arasında çok sayıda su çiçeği vakasının yanı sıra ishal, gıda zehirlenmesi, cilt hastalıkları, uyuz ve bronş enfeksiyonlarının da olduğu biliniyor.

Kudra, Gazze Şeridi’nde kontrol edilmesi imkansız olacak büyük bir salgın dalgasına karşı uyarıda bulundu. İçme suyu sıkıntısı, kişisel hijyen eksikliği ve barınma merkezlerindeki aşırı kalabalık nedeniyle salgın hastalıklar her geçen gün artmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu