Haber

Gezeravcı, Ax-3 misyonu lideriyle uzayda yemek yediği fotoğrafın fotoğrafını paylaştı

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı,Sosyal medya hesabından Lopez-AlegriaFotoğrafını paylaşarak, “Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Komutan Michael ile akşam yemeği keyfi.” dedi.

Lopez-Alegria da aynı fotoğrafı kendi X hesabından şu notla paylaştı: “Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki ilk Türk astronotla akşam yemeği yiyoruz.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da Ax-3 misyonu lideri Lopez-Alegria’nın paylaşımına alıntı yaparak, “Afiyet olsun” dedi.

SpaceX’in Dragon uzay aracı, ABD yerel saati 18 OcakNASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden saat 16.49’da (19 Ocak 00.49) başarıyla fırlatıldı.

Fırlatma Kompleksi 39A’dan başarıyla gerçekleştirilen fırlatmayla Ax-3 mürettebatının 36 saat sürmesi beklenen uzay yolculuğu başladı.

Ax-3 ile fırlatma sürecinin ardından kurulan ilk canlı temasta konuşan Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri şöyle oldu: “Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için ilk Türk’ün uzaya adım attığı şu anda, bu ana şu sözlerle başlamak istiyorum: Büyük Atatürk’ümüz: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu.” Mustafa Kemal Atatürk’ün dahi sözleri şöyleydi: “İstikbal göklerdedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu