Yaşam

İzmir Akdeniz Bienali açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin K2 Güncel Sanat Merkezi işbirliğiyle düzenlediği İzmir Akdeniz Bienali, “Aynı Suya Bakmak” temasıyla bu yıl ilk kez açıldı. 17 ülkeden 32 katılımcının yer aldığı bienalde konuşan Lider Tunç Soyer, “Akdeniz Bienali, dünyaya yankı uyandıran bir barış mesajının yayılmasına yönelik bir platform görevi görüyor. Bu, Filistin halkının ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldığı bu zor dönemde özellikle önemlidir. “Gençlere, barışın, uyumun ve demokrasinin gelişmesi için her türlü çabayı göstereceğime söz veriyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz’e kıyısı olan 17 ülkeden 32 katılımcının eserlerinin sergilendiği “Aynı Suya Bakmak” temasıyla bu yıl ilk kez düzenlenen İzmir Akdeniz Bienali’nin kapılarını sanatseverlere açtı. sergilendi. Ayşegül Kurtel’in sanat yönetmenliğinde Kültürpark Atlas Pavyonu’nda düzenlenen bienalin açılışına sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. 23 Ocak – 11 Mart tarihleri ​​arasında açık kalacak olan bienalde fotoğraf, fotoğraf, görüntü, multimedya enstalasyonu, seramik ve üç boyutlu görsel-işitsel enstalasyon gibi birçok farklı disiplinde üretilmiş çalışmalar yer alıyor.

İzmir gençlerin değerli rolünün bilincindedir
Bienalin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Eylül-Ekim aylarında genç sanatçıların İzmir’de fotoğraf, multimedya enstalasyonları, seramik, kinetik heykeller ve üç boyutlu görsel-işitsel enstalasyonlar gibi çeşitli çalışmalara imza attıklarını söyledi. 8 bin 500 yıllık tarihiyle her zaman yerleşim yeri olan İzmir’in demokratik değerleri besleyen bir Akdeniz liman kenti olduğunu belirten Lider Soyer, “Resim, tiyatro, mimari ve müziğin yanı sıra sanatın kökenleri Tarımın temel uygulamaları, ilk kez bu yaratıcı ve temel unsurların kökleridir.” Anadolu’ya kadar uzanıyor, orada da piyasaya sürülüyor ve dünyaya yayılıyor. Zengin tarihiyle Akdeniz sadece coğrafi bir konum değil; Tüm insanlık için uyum ilkelerini bünyesinde barındıran yaşayan bir mirastır. Bu kültürel mirastan ilham alan İzmir gençliği, değişimin öncüsü olmaya kararlı, Türkiye gençliğini ortak demokratik mirasımızı koruyan bir geleceğe taşımayı hedefliyor. “Bir milyonu genç olmak üzere 4,5 milyon nüfusuyla Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, demokrasinin temelinde yer alan demokrasiyi koruyarak, şehrin bugününü ve geleceğini şekillendirmede gençlerin değerli rolünün bilincindedir. Ortak mirasımızdır” dedi.

İzmir’in demokrasiye olan bağlılığı sadece yerelde değil küresel düzeyde de sürüyor.
21. yüzyılda karşılaşılan iklim acil durumları, ekonomik eşitsizlikler, sosyal eşitsizlikler ve demokrasiye yönelik tehditler gibi zorlukların yenilikçi ve birbiriyle bağlantılı çözümler gerektirdiğini belirten Başkan Tunç Soyer, “Döngüsel Kültür kavramı, yönetime dönüştürücü bir yaklaşım olarak ortaya çıkıyor. bu bağlam. 2021 yılında İzmir’de gerçekleştirdiğimiz Kültür Zirvesi’nde tanıttığımız Döngüsel Kültür konsepti, şehirleri sakinliği ve uyumu besleyen ekosistemler olarak tanımlıyor. Konsept dört temel üzerinde yükseliyor: Doğayla uyum, birbiriyle uyum, geçmişimizle uyum ve değişimle uyum. Yönetim alanında Döngüsel Kültür bizim için yol gösterici bir metodoloji haline geliyor ve demokrasiyi uyum merceğinden güçlendiriyor. Şeffaf, adil ve kapsayıcı yönetim, tüm vatandaşlar için yüksek yaşam kalitesine ulaşmanın anahtarıdır. “İzmir’in demokrasinin yeniden formüle edilmesine olan bağlılığı sadece yerel değil, aynı zamanda küresel düzeye de uzanıyor” dedi.

Gençlere söz veriyorum
İzmir Akdeniz Bienali’nin Akdenizli genç sanatçıların deneyimlerine vurgu yaparak Akdeniz kültürleri arasındaki diyaloğu geliştirmeyi amaçladığının altını çizen Lider Soyer, şöyle konuştu: “Bu Bienal, Akdeniz’den yankılanan barış mesajının dünyaya yayılması için bir platform görevi görüyor. . Bu, Filistin halkının ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldığı bu zor dönemde özellikle önemlidir. Bu etkinlik aracılığıyla İzmir’in köklü sanat tarihini ve sanatsal anlatımını da dünyaya tanıtacağız. Bu bienal ortak Akdeniz kimliğimizi güçlendirirken, Akdeniz’in tüm kentleri arasındaki uyum ve ittifakı da derinleştirecek. “Barışın, uyumun ve demokrasinin gelişmesi için her türlü çabayı göstereceğime hem şimdiki hem de gelecekteki gençlere söz veriyorum” dedi.

Sanat insanların daha iyi yaşaması içindir
Akdeniz Bienali Sanat Yönetmeni Ayşegül Kurtel, “Öncelikle liderimiz Tunç Soyer’e bizi bu bienali düzenlemeye davet ettiği için teşekkür ediyorum. Benim için çok anlamlı bir projeydi. Buraya gelip bu faaliyeti gerçekleştirmek K2 Proje Merkezi için çok değerli. Sanat bağlamında Akdeniz’e dair bir şeyler yapmak çok değerli. Sanat insanların daha rahat yaşaması içindir. Sanat sığ siyasetten uzaktır. Akdenizli zanaatkarların birlikte üreteceği bir projenin temeli barışı paylaşmaktı. Proje kapsamında bunu bizzat yaşadık. Çok keyifli toplantılar oldu” dedi.

17 ülkeden 32 sanatçı
İzmir Akdeniz Bienali, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’in Akdeniz’deki öncü rolünü güçlendirme ve İzmir’i bir sanat kentine dönüştürme vizyonu çerçevesinde ilk kez düzenleniyor. Bienal, çoğulculuğu, çeşitliliği ve özgürlüğü korumak için Akdeniz kültürleri ve toplumları arasındaki diyaloğu sanat aracılığıyla güçlendirirken, bölgenin kültürel ve sanatsal kapasitesini de görünür kılıyor.
Farklı deneyimlere sahip sanatçıların bakış açılarını bir araya getiren Bienal, ortak paydalarla ve farklılıklarla bir arada olmanın değerini vurguluyor. Katılımcılarının 35 yaş altı sanatçılardan oluştuğu İzmir Akdeniz Bienali’nin yaş kriteri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de üyesi olduğu Avrupa’dan Genç Yaratıcılar ve Akdeniz Bienali ağının (BJCEM) standartları referans alınarak belirlendi. Böylece yeni ifade biçimlerine alan açılırken, Akdenizli genç sanatçılara da platform yaratılması hedeflendi.
Bienalde eserleri yer alan sanatçılar şöyle: Alex Brajković, Ana Aleksić, Bawer Doğanay, Berfin Ataman, Berna Dolmacı, Can Büyükberber, Claudio Zorzi, Dalea Kovačec, Fazilet Çolak, Fredj Moussa, Garance Alves, Greta Pllana, Laura Besançon, Levi Viller, Mehdi Baraghithi, Malak Elghuel, Marko Damiš, Mehdi Hachid, Centrifugal Art Collective, Nelly El Sharkawy, Nermin Sena Özger, Nesligül Cebesoy, Nour Abou Saada, Öznur Yıldırım, Revan Yaşar, Smirna Kulenović, Soufian Chemcham, Stratis Tavlaridis , Talha Demiral, Vladimir Novak, Yağmur Kevser Barutçu ve Yassine Sellame.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu