Haber

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşu törenlerle kutlandı

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yıl dönümü kentte düzenlenen törenlerle kutlandı.

Kurtuluş Haftası etkinlikleri Kahramanmaraş Kalesi’nden top atışlarıyla başladı. İstiklal Madalyasının Türk bayrağına takdim edildiği tören kapsamında, Valilik Meydanı’nda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından şehrin kurtuluşu ve yeniden inşası konulu kısa film gösterimi yapıldı.

Törene katılan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de bağımsız bir Türk devleti olan KKTC’nin her zaman büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlattı.

Kıbrıs Türk halkının 6 Şubat depreminde yaşanan acıyı derinden hissettiğini belirten Tatar, “Kalbimiz, ruhumuz paramparça oldu. Burada hayatını kaybeden insanların acısı, ailelerinin feryatları da yanımızdaydı. Elbette yanımızdaydı.” Voleybol turnuvası için Adıyaman’da bulunan şampiyon meleklerimizin vefat etmesi ve şehit olmalarının üzüntüsünü yaşıyoruz.” “Yüreğiniz kadar kalbinizi de kırdı. Hala onlar için ağlıyoruz. Acılı ailelere ve bu feryadı hâlâ yaşayan tüm halkımıza sabırlar diliyorum.” dedi.

Tatar, 104 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’da kurtuluş ve bağımsızlık meşalelerinin yakıldığına dikkat çekerek, Kahramanmaraş’ın Sütçü İmam ve arkadaşlarının destansı kahramanlıkları sayesinde Fransız işgalinden kurtarıldığını hatırlattı.

Tatar, 104 yıl önce milletin bekası için mücadele eden tüm kahramanları andığını belirterek, şöyle konuştu:

“Kıbrıs’ta biz de çok acılar çektik. 1878’de Kıbrıs’ımızın İngiltere’ye kiralanması ve ardından Osmanlı bayrağının indirilip yerine İngiliz bayrağının çekilmesi, Kıbrıs Türklerinin tarihlerinde belki de yaşadığı en büyük acıydı. Bu acıyı her zaman hatırlayacağız.Mehmetçik “Kıbrıs Türk halkı adaya çıktıktan sonra bağımsızlığına, hürriyetine ve hürriyetine kavuştu ve 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edildi.”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstiklal karakterimizdir” şiarıyla geleceğe emin adımlarla yürüdüklerini belirten Tatar, şöyle devam etti:

“Güçlü ve Yeni Türkiye Yüzyılına emin adımlarla ilerlerken, Doğu Akdeniz’deki bağımsız KKTC, aziz milletimizin milli ve milli çıkarları için mavi vatanda, göklerde birlikte yürümenin mutluluğunu ve memnuniyetini yaşıyor. Kurtuluşunuzun 104’üncü yıl dönümünü kutluyorum, sizi tebrik ediyorum, geleceğe umutla bakıyorum.” “Muasır medeniyetin değerlerini benimseyerek milli değerlerimize, millî şuurumuza, örf ve adetlerimize, milletimizin her türlü zenginliğine sahip çıkarak geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Bunun için Sütçü İmamlarının kahramanlık ruhunun olması gerekir. hayatta tutulacak.”

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer de Kahramanmaraş’ın milli mücadelenin başladığı, bağımsızlık meşalesinin yakıldığı geleceğin başkenti olduğunu belirtti.

Böyle kadim bir şehre hizmet etmekten gurur duyduğunu belirten Ünlüer, “Birçok zorluğu aşarak büyük bir kurtuluş çabasıyla büyük bir destan yazan atalarımızın mirası olan 12 Şubat İstiklal Günü, bağımsızlığımızın mührüdür. , milli birlik ve beraberliktir. Bu, ecdadımızın bize en büyük hediyesidir.” “Birlik ve beraberlik ruhunu her zaman canlı tutan bir millet olduğumuzu 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde bir kez daha gördük. Yine zor günler yaşayan kadim şehrimiz devletçiliğin en büyük örneğinin yaşandığı yer haline geldi. Millet işbirliği sergileniyor.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, kadim tarihten kurtuluş destanını 104 yıldır genci, yaşlısı hep birlikte gururla yaşadıklarını belirtti.

Halil Ağa’nın torunları bu yıl davul gösterisi yapmadı

Konuşmaların ardından öğrenciler şiir okudu ve “Kurtuluş Destanı” adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Programda, her yıl geleneksel olarak davul ve zurna gösterisi yapan kurtuluş yıllarının önemli isimlerinden Abdal Halil Ağa’nın torunları da gösteri yapmak üzere sahneye davet edildi. Davullarıyla sahneye çıkan gösteri ekibi, 6 Şubat’ta yaşanan depremi anımsatarak, “Abdal Halil Ağa’nın torunları olarak bu yıl davul çalmayacağız. Acı tatlı da olsa 12 Şubat Bağımsızlık Günü kutlu olsun” dedi. ” dedi ve sahneden ayrıldı.

Program, Jandarma Genel Komutanlığı Tören Bölük Komutanlığı gruplarının tüfek gösterisi ve geçit töreniyle sona erdi.

Programa Kahramanmaraş milletvekilleri Vahit Kirişci, Ömer Oruç Bilal Debgici, Mevlüt Kurt, İrfan Karatutulu ile ilgili diğer kesimler ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu