Ekonomi

Lula, Brezilya’yı yeniden sanayileştirmeye yönelik 10 yıllık planını açıkladı

Brezilya hükümeti, devlet destekli krediler ve işletmelere yönelik sübvansiyonların yanı sıra yerel içerik kullanma gereklilikleri yoluyla ekonomik büyümeyi teşvik etmek için tasarlanmış 10 yıllık bir endüstriyel kalkınma stratejisi başlattı. Girişim, Başkan Luiz Inácio Lula’nın ülke ekonomisini canlandırma yönündeki daha geniş çabalarının bir parçası ve 2003’ten 2010’a kadar cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı süre boyunca uyguladığı taktikleri hatırlatıyor. Ancak daha önceki girişimler, düşen emtia fiyatları ve büyük bir yolsuzluk skandalı nedeniyle engellendi. Lula’nın mahkûmiyet kararları bozulmadan önce hapsedilmesi.

Mevcut plan, selefi Jair Bolsonaro’nun yönetimini karakterize eden tarımsal üretim ve ihracat odağından bir değişimi temsil ediyor. Lula bu değişimi ülkenin ekonomi politikalarını yeniden dengelemeyi amaçlayan bir “yeniden sanayileşme” çabası olarak nitelendirdi. Ulusal Kalkınma Bankası BNDES 250 milyar bu planı destekleyecek gerçek(yaklaşık 50 milyar dolar).

Latin Amerika’nın en büyüğü ve dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olan Brezilya ekonomisi yavaşlama belirtileri gösterirken, hükümet sürdürülebilir finansal araçlara ve inovasyon, altyapı ve ihracata yönelik kredilere öncelik verme taahhüdünü açıkladı. Vergi teşvikleri de önerilen sübvansiyonların bir parçasıdır.

Hükümet, yerli sanayiyi desteklemek amacıyla, uygun fiyatlı konut ve okul ulaşımı girişimlerinin yanı sıra yeni etkinleştirilen Büyüme Hızlandırma Programı (PAC) kapsamında kamu alımları için yerel içerik gerekliliklerini uygulamayı planlıyor. Plan aynı zamanda endüstriyel kalkınmanın temel itici gücü olarak kamu altyapı projelerinin önemini de vurguluyor.

Brezilya ekonomisinin büyüme oranının 2023’teki yüzde 3,0’den 2024’te yüzde 1,6’ya düşmesi bekleniyor. 50 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre 2025 öngörüsü yüzde 2’lik bir büyümeyi işaret ediyor.

Yeni politika, özel kredi limitleri, hibeler, düzenleyici önlemler ve fikri mülkiyet eylemleri de dahil olmak üzere çeşitli devlet araçlarını koordine ederek ülkenin vaktinden önce sanayisizleşmesiyle mücadele etmeyi amaçlıyor. Bu, yerel olarak üretilen içeriğin dahil edilmesini teşvik eden bir bayındırlık işleri ve satın alma politikasına ektir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu