Haber

MHP Lideri Bahçeli’den 100. yıl müjdesi Bandırma’yı heyecanlandırdı

Nüfus yoğunluğu Türkiye’deki birçok ilin üzerinde olan Bandırma heyecan verici. Son dakika Haber Başşehir’den geldi. MHP genel başkanının kümelenme toplantısında 100 il hadisi vermesi Balıkesir’in Bandırma ilçesinde heyecanla karşılandı.

Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünün kutlanacağı 29 Ekim’de Bandırma’nın da aralarında bulunduğu 19 ilçenin il olarak girmesi umut ediliyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli, Salı günü gerçekleştirilen Grup Toplantısında konuyu yeniden gündeme getirerek, Cumhuriyetin 100. yılına 100 il, 1000 ilçe olarak girileceğinin altını çizdi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sürecinin sona ermesinin ardından partisinin yeni yasama dönemindeki ilk grup toplantısında il sayısına ilişkin dikkat çekici bir mesaj verdi. Bahçeli, “Cumhuriyetin 100. yılında 100 maddelik Anayasa teklifimiz hazırlandı.

Bandırma, bağlı olduğu ilin merkez ilçesine uzaklığı, nüfus büyüklüğü, sosyo-ekonomik durumu gibi kriterlere göre il olmaya en yakın ilçeler sıralamasında yer aldı.

Cumhuriyetin 100. yılında 100 il ve 1000 ilçe olması gerektiğini söyleyen Bahçeli’nin ardından vatandaşlar hangi ilçelerin il olacağını merak etmeye başladı.

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, “Yaklaşık 50 yıldır Bandırma’nın il olma konusunda inanılmaz büyük beklentileri var, il olmamız için inanılmaz sebepler var. Türkiye’de üniversitesi olan 3 ilçeden biriyiz, limanı, hava üssü, treni, karadan lojistiği var.Yolda inanılmaz güzeliz.Çanakkale Köprüsü,İstanbul,İzmir bu niyetle baktığınız zaman Türkiye’de il olmamız kaçınılmaz diye düşünüyorum. bu süreçte özellikle bugün pandemi ile birlikte en büyük katma değeri lojistikte gördüğümüz için bu şehirde Bandırma Ticaret Odası olarak yaklaşık 3 bin üyesine katkıda bulunayım Baktığınız zaman Balıkesir ilinde bulunan odamız Balıkesir ilinde bulunmaktadır. Balıkesir ilinde vergi rekortmenleri sıralamasında her zaman ilk 10’da ilk 5’i sağlıyoruz.Bu bölgeye inanılmaz katma değer sağlıyoruz, ticaret hacmimiz çok yüksek,vergi sıralamasında en büyük firmalar bizden çıkıyor. Balıkesir ilinin yaklaşık yüzde 30’u Bandırma ilçesi yüzde 40 vergi geliri sağlıyor. Bu bağlamda şehre gereken bedelin verilmesi gerektiğine inanıyoruz. İl olmamız şart değil. Bandırma’nın hem ülkeye önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum hem de artık bir ihtiyaçtan çok Bandırma’nın yıllardır devam eden bir hayali var, bu hayalin gerçeğe dönüşmesini bekliyoruz ve bir turizm merkezi haline gelmesini canı gönülden destekliyoruz. il ve hepimiz hayalimizi gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, “Geçmişten günümüze Bandırma ilçemizin il olması hep gündemde olmuştur. Geçmişte de Bandırma’nın il olması için birçok faaliyet ve çalışma yapılmıştır. dünyada olmadığımız dönemlerde.hatta bir çok sözler verildi.ancak günümüze geldiğimizde bu gündem daha sık karşımıza çıkmaya başladı.siyasilerin mecliste yaptığı konuşmalarda bizim en değerli unsurumuz Cumhuriyet’in 100. yılında 100 vilayet projesi çerçevesinde Bandırma’nın yeniden bir il olduğu gündemde.Eğitim kurumları, üniversiteleri, limanları ve daha sayabileceğimiz birçok özelliği ve niteliği ile aslında ilçelerden geliyor, geçmişten günümüze her zaman il olmayı hak etmiş, milli kurtuluş savaşının son şehitlerinin, Cumhuriyetimizin 100. yılında son mermisinin atıldığı bu toprakların verildiği bu topraklar elbette hak etmiştir. İl olmak” dedi. – BALIKESİR

haber-agli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu