Haber

Murat Karayalçın CHP Genel Başkanlığı için şartını açıkladı

CHP geleneğinin değerli isimlerinden Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, dün TV100’de katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

‘İMAMOĞLU İBB ADAYI OLMAK ZORUNDA’

Karayalçın, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olması gerektiğini dile getirdiğini belirterek, “Ben bunu bir çıkmaz olarak nitelendiriyorum. ‘İBB Başkanlığına aday olun, gönül koymayın’ dedim. Ben bu görüşte ısrar ediyorum” dedi.

GENEL BAŞKAN’IN MESAJI

Genel başkanlığın sorulması üzerine Karayalçın, “‘Ağabey’ formülünün doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu tür bir düzenleme bizim tüzüğümüze ve politikamıza aykırıdır. Bütün taraflar mutabıksa evet derim. Ben kıdemli bir partiyim. , İçinde bulunduğumuz durumu aşmak için proje metninden bir bireyim. “Bizim tüzüğümüz parti hukukudur, biz 100 yıllık bir partiyiz. Parti kanununda ne yazıyorsa o yapılır” diye yanıt verdi.

‘CHP’de oligarşi var’ SÖZLERİ: KILIÇDAROĞLU’NUN BIRAKILMASINA GEREK YOK

“Şu anda CHP’de bir oligarşi var” sözleriyle kimi kastettiğinin sorulması üzerine Karayalçın, “Genel merkezin tamamı. Bu seçimleri kazanamamamızın sebebi CHP’nin kapasitesinin tam olarak kullanılmamasıdır. 20 yıldır. , CHP yüzde 20’ye takıldı Bunun sebebi parti CHP 100 yıllık tarihinde barajın altında kalarak yüzde 42’ye ulaştı 0 ile 42 arasında oy alabilen bir parti. Yüzde 20’de takılıp kalan Parti kapasitemizi tam kullandığımızda 40’a çıkıyoruz, Kullanamadığımızda 20’lerde kalıyoruz.”

Karayalçın şöyle devam etti: “Siyasetin tayini ve adayların seçimi örgütten alınır, karargâh genel merkezin elindedir. Siyaseti ve adayları da Genel Merkez seçer. Örgüt afiş ve pankartlarla meşguldür. Örgüt.Bu oligarşik bir yapıdır.Genel merkez kullanıyor. Buna oligarşinin bronz kanunu da diyorlar. Seçilmişin seçmen üzerinde tahakküm kurduğu bir yapıdır. Oligarşik yapının değişmesi için Kılıçdaroğlu’nun görevi bırakması gerekmiyor, alakası yok. Oligarşik yapının değişmesi için yapısal bir dönüşüm olması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu