Ekonomi

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e indirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin “B” olan kredi notunu değiştirmezken, kredi notu görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunun “B” olarak teyit edildiği belirtilirken, kredi notu görünümü “durağan”dan “negatif”e indirildi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Şubat ayında yaşanan şokların ardından yeniden yapılanma için Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 12’sinin yerli ve yabancı finansman gerektireceği belirtildi.

Açıklamada, para ve finans sektörü politikalarının öngörülebilirliğinin ve hareketliliğinin artması, başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası net döviz rezervleri olmak üzere ülkenin ödeme istikrarının artması durumunda ülkenin kredi notlarının yükselebileceğine dikkat çekildi.

Büyüme iddialarına da yer verilen açıklamada, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,1, gelecek yıl ise yüzde 2,8 büyümesinin beklendiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

haber-ceylanpinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu