Ekonomi

Stellantis, artan otomobil fiyatları sayesinde net kar tahminlerini aştı

Investing.com – StellantisNV (BIT: STLAM), Avrupa’da düşük otomobil sevkiyatları ve artan girdi maliyetlerine ağır basan fiyat artışları sayesinde beklenenden daha iyi bir yıllık kâr paylaştıktan sonra 2023 için yeni bir hisse geri alım programı açıkladı.

Fiat Chrysler ve Peugeot’nun sahibi PSA Group’un 2021’de birleşmesi ile oluşan otomobil üreticisi, Bloomberg’in 15,17 milyar euro’ya göre net gelirini yıllık bazda %26 artırarak 16,8 milyar euro’ya (1 euro = 1,0657) çıkardı. beklentilerini aştı. Bu arada, düzeltilmiş faaliyet geliri marjı 2022’de %13’e yükseldi ve Stellantis’in 2030 hedefi olan %12’yi aştı.

Dönemin toplam net gelirleri, beklentilerin yaklaşık beşte bir oranında artarak 179,59 milyar Euro’ya ulaştı. Bu sayının çoğu, artan hammadde ve enerji maliyetlerini dengelemek için daha güçlü fiyatlandırma ile desteklenen kümelenmenin Kuzey Amerika ve Avrupa segmentlerinden geldi.

Gelir artışı; Doldurulmayan yarı iletken siparişleri, lojistik zorluklar ve Peugeot 108 ve Citroën C1 modellerinin üretimden kaldırılması nedeniyle Avrupa sevkiyatlarında %8’lik bir düşüşe neden oldu. Toplam araç satışları %2 düşüşle altı milyona geriledi.

Stellantis, emsallerinden birden fazla, uzun vadeli stratejisinin değerli bir ayağı olan küresel akülü elektrikli otomobil satışlarının yıllık %41 artışla 288.000’e ulaştığını kaydetti.

Sonuçları değerlendiren şirket, bu yıl 1,5 milyar euroluk hisse geri alım planını açıkladı. Ayrıca 4,2 milyar avro veya hisse başına 1,34 avro adi temettü ödemeyi hedefliyor.

Stellantis hisseleri Çarşamba günü sabah işlemlerinde yeşildi.

Yazar: Scott Kanowsky

keciborlu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu