Haber

Tarım Danışmanlarının 2023 Yılı İçin Yıllık Ücreti 72 Bin Liraya Çıkarıldı

DİLAN KUTLU

Ziraat odaları ve üretici örgütlerine çalıştırdıkları her bir tarım danışmanı için yıllık olarak verilen takviye, 2023 yılı için 72 bin liraya çıkarıldı. Bu kararla, tarım danışmanlarının aylık 6 bin TL’ye denk gelen aylık ücreti, yeni yılda zam yapılacak asgari ücretin altında kalacak.

Ziraat odaları ve üretici örgütlerine çalıştırdıkları her bir tarım danışmanı için yıllık olarak verilen 52 bin liralık destek, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2023 yılı için 72 bin TL’ye çıkarıldı.

Yeni yayınlanan tebliğe göre, bu yıl için tarım danışmanlarının yıllık geliri 72 bin TL’ye çıkartıldı, bu ölçüyle bile bir tarım danışmanının brüt geliri aylık 6 bin TL olacak. Bu fiyatla birlikte tarım danışmanlarının ellerine geçecek aylık net fiyat, yeni yılda artırım yapılacak taban fiyatın altında kalacak.

Tarım danışmanları, bitkisel ve hayvansal üretimde ziraî işletme sahiplerine, çiftçilere ve köylere giderek eğitim veriyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılarak görevlendirilen tarım danışmanları, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS), hayvan kayıt sistemine, örtü altı kayıt sistemine, su ürünleri kayıt sistemine, arıcılık kayıt sistemine, koyun-keçi kayıt sistemine veya Organik Tarım Bilgi Sistemi’ne (OTBİS) kayıtlı üreticilere danışmanlık hizmeti verebiliyor.

2009 yılından beri bakanlık bünyesinde çalışan tarım danışmanlarının sayısı 6 bin civarında. Yılda iki sefer olmak üzere belirlenen takviye ölçüsünü alan tarım danışmanları, ziraat teknikerleri ve ziraat mühendisleri ve veterinerlerden oluşuyor.

Tebliğe nazaran; tarım danışmanları, aldıkları yıllık fiyattan; işçi masraflarını, ofis masraflarını, materyal ve öteki masraflarını karşılayacak.

Her bir tarım danışmanı için kişi ve kuruluşlara yıllık 72 bin TL, iki dilim halinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 1 Haziran ve 15 Kasım 2023 tarihlerinde ödenecek.

Manzara (Arşiv)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu