Ekonomi

Türkiye ile BAE Arasında 50,7 Milyar Dolarlık Anlaşma İmzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE ziyareti sırasında Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. 13 belge daha imzalanırken dünya basını bu haberi manşetten duyurdu.

BİRÇOK ALANDA İMZA ALINDI

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamada; Açıklamada, BAE ile mevcut iş birliğinin enerji, ulaşım, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, gıda, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayi gibi alanlarda derinleştirilmesine karar verildiği belirtildi. , yapay zeka ve ileri teknolojiler. 50,7 milyar dolar. terimler yer aldı.

“GEZİ SONUNDA BÜYÜK ANLAŞMA İMZALANDI”

Anlaşma dünya basınında geniş yer buldu. AFP, “Erdoğan’ın körfez turu tamamlandı” başlıklı haberinde, gezinin son bölümünde 50 milyar dolarlık anlaşmaya imza atıldığını bildirdi. British Financial Times, “BAE ile Türkiye milyarlarca dolarlık anlaşma imzaladı” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi: “Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde 50 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen anlaşmalar imzaladığını duyurdu. Erdoğan’ın petrol zengini Körfez ziyareti.”

“DİPLOMATİK KARAR YATIRIM GELİŞTİRDİ”

Amerika’nın Sesi’nin “Erdoğan Körfez Turunu BAE’den 50 Milyar Dolarla Kapattı” başlıklı haberinde, “BAE ile diplomatik çözülme Türkiye’de yatırımların artmasına neden oldu” yorumu yapıldı. Nikei Asia ise “Erdoğan, Körfez turunu 50 milyar dolarlık anlaşmayla tamamladı” manşetini attı.

“BAŞLIKLAR GÜÇLENİYOR”

Bloomberg, “Türkiye ve BAE, Erdoğan’ın Abu Dabi ziyareti sırasında bir Mutabakat Zaptı imzaladı.” Al Arabiya, ziyaret sırasında 50 milyar dolarlık anlaşmanın açıklandığını belirterek, “BAE ve Türkiye bağlarını güçlendiriyor.” dedi. Al Arabiya, “Anlaşmalar, mevcut BAE-Türkiye Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın çerçevesini çeşitlendirmeyi ve genişletmeyi amaçlıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu