Haber

Yapımcılardan “Kurak Günler” Filmine Çağrı: “Sinema Tarihimize Kara Bir Nokta Bırakacak Sansür Davası”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yönetmen Emin Alper’in Kurak Günler sinemasına verdiği mali desteği faiziyle geri istemesine 153 sinemacıdan tepki geldi. Yapımcılar tarafından yapılan ortak davette, “Bu, sinema tarihimize kara bir leke bırakacak bir sansür vakasıdır” denildi. Kuru Günler sineması bugün itibariyle sinemalarda.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, yönetmen Emin Alper’in son filmi ‘Kurak Günler’e verdiği mali yapım desteğini ilgiyle geri istedi. Bu kararın gerekçesi olarak senaryoda yapılan değişikliklerin uygun görülmemesi gösterildi. Karara tepki gösteren filmin yönetmeni Emin Alper ve yapımcısı Nadir Öperli, “Ülkemizde hiçbir başarının cezasız kalmaması talihsiz bir örnektir” diyerek, seyircileri “Kurak Günler’i sinemalardan bilet alarak izlemeye” çağırdı. 9 Aralık’tan itibaren”.

“SİNEMA FONU’NUN YASAL OLMASI İMKANSIZ OLDU”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü’nün aldığı kararın iptali için bugün sinema yapımcıları da ortak davette bulundu. Yapılan açıklama şu şekilde:

“2022 yılında, ülkemizi ulusal ve uluslararası festivallerde başarıyla temsil eden ve ödüller kazanan Emin Alper’in yönettiği ‘Kurak Günler’ sinemasına Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından yapım temeli verildi. Cannes Sinema Festivali’nde dünya prömiyerini Destekleme Komitesi kararı olmadan yaptı.Bakanlık kararı ile geri istendiğini öğrendik.Bu sinema tarihimize kara bir leke bırakacak bir sansür olayıdır. Kararla birlikte 2004 yılında başlayan sistematik sinema güçlendirme ve destek sistemi büyük zarar görmüş ve sinema fonunun meşruiyeti zedelenmiştir.

BÜROKRATLARIN BU KARARI ALMA YETKİSİ OLAMAZ”

Satılan sinema biletlerinden elde edilen gelirlerle oluşturulan ulusal bir sinema fonunun bürokratları ve yetkilileri, uluslararası sözleşmeler için alışılmadık olan bu kararı alma yetkisine sahip olamaz. Son yapılan Destekleme Kurulu toplantısında ‘Kurak Günler’ ile ilgili böyle bir karar alınamayacağı anlaşılınca Sinema Genel Müdürlüğü konuyu gündemden çıkararak Destekleme Kurulu’nu tamamen devre dışı bıraktı. Öncelikle, Bakanlığın aldığı bu kararın, Anayasamızın ifade ve niyet hürriyetini güvence altına alan 26. maddesine ve devletin sanat eserlerine ve sanatçıya verdiği desteğin 64. maddesine aykırı olduğunu hatırlatmak isteriz.

“SANAYİ BİLEŞENLERİNİ SİYASETTEN UZAK, BAĞIMSIZ BİR DESTEK SİSTEMİ KURMAK İÇİN DUCE ÇAĞIRIYORUZ”

Bakanlığın tamamlanmış ve başarılı bir sinemanın güçlendirilmesini talep etme kararı, siyasi baskılardan tamamen bağımsız, özerk bir Ulusal Sinema Merkezi kurulması ve sinema sektörü bileşenleri tarafından yönetilen bir destek fonu kurulmasının aciliyetini bir kez daha gündeme getirdi. . Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mevcut yönetimini ve Sinema Genel Müdürlüğü’nü ağır bir sansürle sinema tarihimize girmelerine neden olacak bu kusurdan dönmeye ve kararı iptal etmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm daire bileşenlerini siyasetten uzak özerk bir destek sisteminin kurulması misyonuna davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu