Haber

Yılmaz Büyükerşen’in sözlerine Osmanlı Ocakları tepki gösterdi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in Osmanlı padişahları ve şehzadeleriyle ilgili sözlerine yanıt olarak Osmanlı Ocakları Eskişehir İl Teşkilatı, belediye önünde basın açıklaması yaptı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Binası önünde toplanan Osmanlı Ocakları Eskişehir İl Teşkilatı üyeleri, pankartlar açarak, Büyükerşen’e tazyikli su ve çelenklerle tepki gösterdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Osmanlı Ocakları Eskişehir İl Lideri Sezgin Kocabay, cennetin kadınların ayakları altında olduğuna inanan bir inanç ve kültüre sahip olduklarını belirterek, Osmanlı ve Selçuklu’da kadının yerinin altını çizdi. Medeniyetler tartışılmaz.

Kadınların kutsal ve dokunulmaz olduğunu belirten Kocabay, “Osmanlı’nın fetih ruhunu kirletmek ve küçümsemek amacıyla yapılan bu açıklamayı kınıyoruz. Sayın Büyükerşen’in Osmanlı’ya karşı nesi var? Müslümanlara karşı nesi var?” Yerel, “Seçimlerde halka ve vatandaşlara söyleyecek sözü olmayan Sayın Büyükerşen’in ecdadımıza, tarihimize, kadınlarımıza yönelik bu hakaretini kınıyoruz.” dedi.

Büyükerşen’in, kadınlara bidonlarla su taşıtan bir belediye başkanı olduğunu belirten Kocabay, şöyle konuştu:

“Bu tenekeyi kendisine sunuyoruz. Sayın Büyükerşen’in dışarı çıkıp eylemlerini ve eylemlerini meydanlarda yiğitçe ve erkekçe paylaşması gereken Sayın Büyükerşen’in ecdadımıza, tarihimize, kadınlarımıza yönelik bu aşağılayıcı davranışını ve sözlerini tasvip etmek mümkün değildir. Kınıyor, şiddetle ve üzüntüyle lanetliyoruz. Bizler büyük bir medeniyetin mensuplarıyız.” Biz büyük bir imparatorluğun çocuklarıyız. Biz Anadolu’nun sahibiyiz. Biz Anadolu’da vardık ve var olmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda kendisine siyah çelenklerimizi sunuyoruz. Büyük Türk milletinden, sevgili Türk hanımlarından ve Osmanlı tebaasından biri olarak bir an önce basın ve kamuoyu önünde onurlandırılmalıdır. “Onun hem Müslüman hem de gayrimüslim tüm tebaasından özür dilemesini bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu