Haber

Yüzde 27 bin 677’lik korkunç artış: Her 2 çocuktan 1’i yaşamı boyunca bu hastalığa yakalanacak

  • Haber7 – ÖZEL

Otizm spektrum bozukluğu dünyada hızla artmaya devam ediyor. Doğuştan olduğu kaydedilen, ilk üç yılda ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden karmaşık nörogelişimsel bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Otizm spektrum bozukluğuBunun nedenleri şu anda bilinmiyor.

20 YILDA HIZLI ARTIŞ

ABD’de otizm istatistikleri her yıl düzenli olarak açıklanırken hastalığın geldiği nokta vahim.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre, 1995’te her 1000 çocuktan 1’i1999 yılında 500 çocuktan 1’ine otizm tanısı konurken, 2020’de her 36 çocuktan 1’i Otizm 1. yüzyılda görüldü.Bu hastalık Yıllar 2000-2020ortada 20 yılda yüzde 317 artışgösterdi.

50 YILDA YÜZDE 27 BİN 677 ARTIŞ

ABD merkezli Otizm Eylem Topluluğu (TACA) tarafından yayımlanan bilgiye göre; 1970 yılında otizm 10 bin çocuktan sadece 1’iGörüldüğü kaydedildi. 50 yıl içindeOtizm endişe verici bir hızla artıyor Yüzde 27 bin 677 artışDurumun ciddiyetini ortaya çıkardı.

2050 YILINDA 2 ÇOCUKTAN 1’İ OTİZMLİ OLACAK

İstatistiklere yansıyan ivmeyle karşılaştırıldığında, 2030’da doğan her 4 çocuktan 1’i otizmli olacakOlması tahmin edilirken 2050 yılında her 2 çocuktan 1’i otizmli olacakÖngörülüyor.

OTİZM NEDİR? SEMPTOMLAR NELER?

Nedeni henüz tam olarak bilinmeyen otizmÜç yaşından önce başlayıp ömür boyu süren, sosyal etkileşimi ve bağlantıyı bozan, sınırlı ve tekrarlayan davranışlara neden olan, beynin gelişimini engelleyen bir hastalıktır. OtizmGenetik bir kökene sahiptir ancak genetiği oldukça karmaşıktır ve otizmin kökeniÇoklu gen etkileşimlerinden mi yoksa seçici mutasyonlardan mı kaynaklandığı açık değildir.

Otizm Bebeğin yaşıtlarından farklı davrandığı zaman fark edilebilir. Altı aydan büyük bir bebek başkalarına gülümsemiyorsa veya dokuz aydan büyük bir bebek başkalarının seslerine veya yüz ifadelerine tepki olarak jest veya mimik göstermiyorsa otizm araştırılmalıdır.

Bir yaşından sonra bir şeyi algılayamamak, parmağıyla bir şeyi işaret etmemek, “güle güle” gibi jestler yapmamak, bir buçuk yaşından sonra tek bir kelime bile söylememek, kolay anlamlı iki söz söylememek… Erken çocukluk döneminde otizm şüphesi için iki yaşından sonraki kelime cümleleri de yeterlidir. .

Aydan bağımsız olarak dil gelişiminde veya sosyal gelişim düzeyinde geriye doğru bir değişiklik varsa, eskiden tepki verdiği şeylere artık tepki vermiyorsa, söyleyebildiği kelimeleri artık söylemiyorsa, ismi söylendiğinde tepki vermiyorsa Göz temasından kaçınarak mutlaka bir uzmana başvurmalısınız dedi. uygulanmalıdır.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu