Haber

Afrika Birliği G20’ye katılıyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Lideri Charles Michel, Afrika Birliği’nin (AfB) dünyanın önde gelen ekonomilerinden 20’sinden oluşan Yirmiler Grubu’na (G20) dahil edileceğini duyurdu.

G20 zirvesi için gittiği Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de açıklamalarda bulunan Michel, AfB’nin katılımı konusunda üye ülkeler arasında fikir birliği oluştuğunu belirterek, “Bu iyi bir sinyal. Afrika Birliği’ni aramızda daimi üye olarak görmekten memnuniyet duyuyorum.”

27 ülkeden oluşan AB, şu ana kadar G20’nin birlik olarak tek üyesi oldu. 1963 yılında kurulan Afrika Birliği, kıtadaki uluslararası alanda tanınan tüm ülkeleri temsil ediyor ve 55 üyesi bulunuyor. Dünyanın en genç ve en hızlı büyüyen nüfusuna sahip olan AfB ülkelerinin şu anda 1,3 milyar olan nüfusunun 2050 yılında 2,5 milyar kişiye ulaşması bekleniyor. AB nüfusu 450 milyon civarında.


Afrika Birliği’nin Addis Ababa, Etiyopya’daki genel merkezi Fotoğraf: Solomon Muchie/DW

Üyelik tarihi kesinleşmedi

AfB’nin ne zaman G20’ye üye olacağı konusunda henüz kesin bir tarih verilmedi. Diplomatik kaynaklar, resmi üyelik beyanında odak noktasının gelecek yıl Temmuz ayında Brezilya’da yapılacak G20 zirvesi veya 2025’te Güney Afrika’da yapılacak zirve olduğunu belirtiyor.

AB’nin yanı sıra Türkiye’nin de aralarında bulunduğu dünyanın en güçlü 19 ülkesinin yer aldığı G20, ekonomik iş birliği amacıyla kurulmuş olsa da artık terörle mücadele, iklim değişikliği gibi küresel konuların tartışıldığı uluslararası bir forum haline geldi. da tartışılıyor. G20, özellikle Ukrayna savaşı döneminde Batı ile Rusya’nın birlikte dahil olduğu ve doğrudan noktaya geldiği ender platformlardan biri konumunda.

dpa / İngiltere,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu