Haber

Aşırı Sıcak ve Kuraklık Geldi: Dünya Meteoroloji Örgütü Tarafından Uyarılan ‘El Nino’ ​​Başlıyor!

Geçtiğimiz günlerde Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), hava olaylarından biri olan El Nino hakkında uyarılarda bulunmuştu. Dünyanın sıcaklık artışları ve kuraklık yaşayacağı o günler geldi çattı. Uzmanlara göre 2023 yazının çok sıcak geçeceği aşikar ama bizi bir dizi hava olayı bekliyor. Peki Türkiye’de El Nino ne zaman görülecek, neler yaşayacağız bakalım…

‘El Nino’ ​​ismini daha önce duymamış olsanız bile sık sık maruz kalacağınızı belirtelim. Çünkü dünya El Nino hava olayları dönemine giriyor.

El Niño olarak adlandırılan hava olayı, Doğu Pasifik Okyanusu yüzey sularının sıcaklığındaki büyük dalgalanmaların ve bunun neden olduğu atmosfer olaylarının genel adı olarak tanımlanmaktadır. İspanyolca’da ‘erkek’ veya ‘velet’ ve ‘küçük kız’ anlamına gelir.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nden geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre El Nino’nun meydana gelmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda benzeri görülmemiş rekor sıcaklıkların yaşanabileceği söylendi.

El Nino genellikle Güney Amerika’nın batı kıyılarını etkilediği için dünyaya yayılacağını kimse tahmin edemezdi ama bu da oldu. Temmuz ve Ağustos ayları itibariyle dünya resmen El Niño etkisine giriyor.

Öyle ki bir de Süper El Nino riski var.

Air Forum’un aktardığı bilgiye göre, “Böyle bir durum yaşanırsa, Güney Amerika kıyılarından başlayan su akıntılarının okyanus yoluyla sıcak havanın atmosfere dağılımı çılgın boyutlara ulaşacak.”

‘Pasifik’te deniz suyu neredeyse kaynayacak. Bu olduğunda kasırgalar rekor seviyelere ulaşacak…’

“Ağustos ayında gerçekleşecek bu olaylar, Dünya’yı bir çağlayanda istikrarsızlaştıracak.”

Uzmanlar, kasırgaların ve kuraklığın artacağı bu dönemler için şimdiden uyarılarda bulunuyor.

Peki El Nino’nun etkisi ülkemizde ne zaman görülecek?

2023 sonbahar sezonunda, 2023/2024 kış sezonunda ve 2024 yaz sezonunda görülecek olan El Nino etkilerinin ülkemizde de yaşanması bekleniyor.

Anavatanımızda El Nino sonbaharda tropik ilaçlara neden olacak!

Şiddetli yağmur ve su hortumları görülecek.

Kışın girdaplar olacak.

2024 yazında rekor sıcaklıklar görülecek ve orman yangını riski artacak.

İşte o tweet:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu