Teknoloji

Canlı izle: Avrupa Uzay Ajansı’nın JUICE misyonu bugün Jüpiter’e başlıyor.

Bugün, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Jüpiter’e ilk Avrupa misyonunu başlatıyor. JUICE olarak da bilinen Jüpiter Icy Moons Explorer, Jüpiter’in üç buzlu uydusu Europa, Ganymede ve Callisto’ya odaklanarak Jüpiter sistemine yeni bilgiler sağlamayı amaçlıyor.

Misyon önümüzdeki sekiz yıl boyunca aktif olacak. Bu, Dünya’nın geçişini içerecek bir dönem olacak (sonuncusu 2029’da), bunlardan biri ana Asteroit Kuşağındaki Venüs ve asteroit 223 Rosa’yı içerecek. Temmuz 2031’de önce Ganymede’yi geçecek ve ardından Jüpiter’in etrafında bir yörüngeye girecek.

Uzay aracı Europa’yı iki kez, Ganymede’yi 12 kez ve Callisto’yu 21 kez geçecek. Callisto, Güneş Sistemindeki en eski yüzeye sahiptir ve ayrıca sıvı bir okyanusa sahip olabilir. Eğer bir tane varsa, JUICE onu bulacaktır.

JUICE nihayet birincil hedef Ganymede’nin yörüngesine girdiğinde, bizimkinden başka bir ayın yörüngesine giren ilk uzay aracı olacak. Ganymede, Güneş Sistemindeki en büyük ve tek manyetik alan uydusudur ve JUICE, görevinin ikinci bölümünü potansiyel yaşanabilirliğini araştırmaya adayacaktır.

2030’lar Jüpiter sistemine yeni anlayışlar getirecek ve hatta muhtemelen Güneş Sisteminin başka yerlerinde yaşamın var olabileceğini veya var olduğunu kanıtlayacak.

Misyonun bilimsel yönleri üzerinde çalışan bir gezegen bilimcisi olan Dr Olivier Witasse, “JUICE görevi için iki büyük konumuz var. Birincisi, yaşanabilir yerler dediğimiz yerleri incelemek. yaşanabilir koşullar mı yoksa yaşam için farklı koşullar mı? Buzlu uydulardan bazılarının yüzeylerinin altında çok fazla sıvı olduğuna dair net kanıtlarımız var” dedi. “Güneş sistemi. Sistemi bir bütün olarak anlamak istiyoruz. Ve belki ötegezegenler ve güneş dışı sistemler için bir tür modelimiz olur.”

ESA’nın JUICE görevinin lansmanını canlı izleyin

JUICE’ı taşıyan Ariane V roketi, Avrupa’nın Fransız Guyanası’ndaki uzay limanından bugün Türkiye saatiyle 15:15’te fırlatılacak ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından canlı yayınlanacak. Canlı yayını aşağıdaki görselden hızlıca izleyebilirsiniz.

ESA’nın kendi sitesinden izlemek için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu