Haber

DASK: Hasar bildirimi için herhangi bir süre sınırlaması yoktur.

Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem 10 ili vurdu.

Depremin 8. gününde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, depremzedelerin ihtiyaçlarına cevap verilmesi ve resmi süreçlerin hızlandırılması amaçlanıyor.

DASK’lılara kolaylık sağlandı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) da bu seviyede depremde evleri hasar gören Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahiplerine kolaylık sağlandığını duyurdu.

“Hasar bildiriminde süre sınırlaması yoktur”

DASK’tan yapılan açıklamada, depremde evleri hasar gören Zorunlu Deprem Sigortası sigortalılarının hasar bildiriminde herhangi bir süre sınırlaması bulunmadığı belirtildi.

Sigortalı lehine karar verildi

Açıklamada genel hatlarıyla olmakla birlikte “Riskin oluştuğunun öğrenildiği tarihten itibaren en geç 15 iş günü içinde DASK’a bildirim yükümlülüğü”Ancak kurumun sigortalıya bilgi verilmesi için kesin zaman belirleyemediği için ilgili maddeyi sigortalı lehine değerlendirdiği kaydedildi.

Sigortalı ihbarı bile beklemeyecek

Açıklamada, sigortalıların herhangi bir sınırlama olmaksızın hasar ihbarında bulunabileceği belirtilirken, DASK’ın bu afette de yıkıldığı tespit edilen binalar için daha önceki depremlerde olduğu gibi hasar ödemelerini tazminat ödemesini dahi beklemeden yaptığı vurgulandı. sigortalı bildirimi

“DASK, primleri herkes için ulaşılabilir seviyede tutmayı hedefliyor”

Açıklamada, DASK’ın primlerini herkes için ulaşılabilir seviyede tutmayı hedeflediği belirtilirken, şunlar kaydedildi:

Sigorta sistemlerinde ödenen primler, poliçe karşılığında sağlanan teminatların bir oranıdır. Teminat büyüklüğü arttıkça prim büyüklüğü de artmaktadır. Teminatın tüm konutları kapsayacak düzeye çıkarılması, reel prim artışına ek olarak reasürans maliyetlerini de önemli ölçüde artıracak ve tüm vatandaşların yüksek prim ödemesini zorunlu kılacaktır. Zorunlu Beyin Sarsıntısı Sigortası zorunlu bir sigorta olduğu için primlerin ödenebilir seviyede tutulması amaçlanmaktadır. Daha fazla teminat almak isteyen vatandaşlar kendi istekleri ile sigorta şirketlerinden herhangi bir kısıtlama olmaksızın DASK üzerinden isteğe bağlı sigorta yaptırabilirler.

“DASK fonları sadece sigortalıların alacaklarının ödenmesinde kullanılıyor”

Açıklamada, DASK’ın Zorunlu Beyin sarsıntısı Sigortası ile sigortalılara verdiği teminat karşılığında aldığı primlerle Beyin sarsıntısı teminat havuzu oluşturduğu belirtildi.

Bu havuz devlet kaynaklarından tamamen bağımsızdır. DASK, sigortalılarına sadece Zorunlu Sarsıntı Sigortası sigortalılarının primlerinden ve ayrıca uluslararası reasürörlerden sağladığı kaynaklardan tazminat ödemesi yapmaktadır. Özetle; DASK fonları sadece sigortalıların ödediği Zorunlu Deprem Sigortası poliçe primlerinden oluşmaktadır. DASK fonları sadece sigortalıların zararlarının karşılanması için kullanılmaktadır. DASK’ın beyin sarsıntısı vergileriyle hiçbir ilgisi yoktur. DASK gelir vergisinden pay almamaktadır. Sonuç olarak DASK mali açıdan tamamen kamu kaynaklarından bağımsızdır ve sunduğu Zorunlu Beyin Sarsıntısı Sigortası bir sigorta ürünüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu