Ekonomi

Uzatılan Kurban Bayramı tatili kredi arayışlarını yüzde 20 artırdı

Kurban Bayramı nedeniyle kredi arama hacmi mayıs ayına göre %20 arttı. Bankalara getirilen yeni düzenlemelerin de etkisiyle, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kredi arama sayısı yeniden azaldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan BiriKredi Genel Müdürü Oray Durmazoğlu, “Özellikle 9 güne uzatılan Kurban Bayramı tatilinde vatandaşların tatil ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturacakları bütçeler için para ihtiyacı, Bayram kredisinde bankaların kampanyaları ve avantajlı faiz oranları başvuru artışını artırdı.”

 

Tüketici kredisi hacmi Haziran’da düştü

Yılbaşından bu yana yüzde 127 artışla 857 milyar TL’ye ulaşan kredi hacmindeki büyümenin Mayıs ayında bankalara getirilen yeni düzenlemelerle yavaşladığı görülüyor.

19 Mayıs’ta ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve kredi kartı ile taksitli nakit avanstan yapılan kuyumculuk harcamalarında yüzde 3’ün üzerinde büyüyen bankalara menkul kıymet tutma zorunluluğu getirildi. Düzenleme sonrası ihtiyaç kredisi faizlerinin yıllık bazda %40’ın üzerine çıktığı görüldü. Artan kredi faiz oranları ile birlikte 26 Mayıs – 2 Haziran haftasında ihtiyaç kredisi hacminde -%0,7 daralma yaşandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu