Haber

Yasemin Açık Vakfı deprem bölgesine proje geliştirecek

ELAZIĞ (İGFA) – Yasemin Açık Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Kahramanmaraş merkezli depremin birinci yıl dönümünde açıklamalarda bulundu. Açık, depremin ilk gününden bu yana bölgedeki yaraları sarmak için küme şirketleri aracılığıyla yürüttükleri destek çalışmalarının bundan sonra daha bütünsel bir şekilde devam etmesi adına Yasemin Açık Vakfı çatısı altında yürütüleceğini söyledi. yaklaşmak.

Türkiye’nin yaşadığı en büyük deprem felaketinde hayatını kaybedenler anılıyor Açık, “Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sağlık ve sabır diliyorum. Bir Elazığlı olarak sadece kendi şehrimi değil, bölge insanını da yakından tanıyor, acılarını tüm kalbimle paylaşıyorum. Deprem bilimciler tıpkı Marmara gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu için de uyarılarda bulunmaya devam ediyor. “Aynı acıların bir daha yaşanmaması için kamu, özel sektör, STK ve bireyler olarak hepimizin bir an önce harekete geçerek şehirlerimizi daha güçlü hale getirmesi gerekiyor” dedi.

“DAYANIŞMA RUHUNU ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞTIK”

“Dayanıklı şehirler, dayanıklı işletmeler, sağlam ve sağlıklı yapılarla güçlü bir ekonomi inşa etmek için öncelikle dayanıklı bir toplum inşa etmeliyiz” dedi. Prof. Dr. Açık Şöyle devam etti: “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında daha sağlam bir toplum için gereken dönüşümü başlatmamız gerekiyor. Bunun için bölge halkımıza eğitimden sağlığa, barınmadan sosyal-kültürel ve ekonomik hayata kadar her alanda yeterli bir yaşam ve gelecek sunmalıyız. Yasemin Açık Vakfı olarak öncelikle depremden etkilenen 11 ilimiz olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimize değer katacak çalışmalar gerçekleştireceğiz. Yarın aynaya baktığımızda acı, tereddüt ve belirsizlik görmek yerine. ‘İnsan, Yaşam ve Gelecek’“Umudu çoğaltmak, birlik ve beraberlik ruhunu büyütmek için yola çıktık.”

“KIZ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ VE KADINLARIN HAYATIN HER ALANINA EŞİT KATILIMI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Prof. Dr. Açık, Bölgede özellikle kız çocuklarına, gençlere ve kadınlara yönelik projeler hayata geçireceklerini belirterek, şöyle konuştu: “Kız çocuklarını eğitim hayatları boyunca desteklemeyi, iş hayatına girmeleri için kapasite geliştirme programları ve mentorluk süreçleriyle yanlarında olmayı hedefliyoruz. Bilimi ve eğitimi destekleyen projelerden kadınların hayatın her alanına eşit katılımına kadar analiz edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini düşündüğümüz konular üzerinde çalışacağız. “Bu kapsamda kamuyla, yerel yönetimlerle, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla kapsamlı işbirlikleri geliştireceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu